شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حجت گنابادی‌نژاد تأکید کرد؛

لزوم توجه به معرفت‌‌افزایی و خدمت به زائران در برنامه‌های دهه آخر صفر

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: با توجه به تأکید تولیت این آستان مقدس، خدمت به زائران و معرفت‌افزایی آنان مهم‌ترین هدف برنامه‌های دهه آخر صفر است. 
لزوم توجه به معرفت‌‌افزایی و خدمت به زائران در برنامه‌های دهه آخر صفر

                  به گزارش آستان فرهنگ به نقل از آستان نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین حجت گنابادی‌نژاد در گفت‌وگو با رادیو زیارت به حضور گسترده زائران در ایام شهادت امام رضا(ع) در مشهد اشاره و ابراز کرد: جمعی از برادران اهل سنت اعم از علما، نخبگان، چهره‌های فرهنگی، نوجوانان و جوانان و... در دهه آخر صفر به این شهر مقدس مشرف می‌شوند که امسال خواهران اهل سنت نیز به این جمع افزوده خواهند شد.
وی با اشاره به تشرف حدود چهار هزار هیئت و دسته عزاداری در ایام دهه آخر صفر به حرم مطهر رضوی، ادامه داد: با تأکید ویژه تولیت آستان قدس رضوی و هماهنگی با معاونت اماکن متبرکه این آستان مقدس و همچنین تعامل با شورای هیات مذهبی و سازمان تبلیغات اسلامی امسال شرایط حضور هیات و ادوات آنان در حرم مطهر بهتر شده است.
گنابادی‌نژاد گفت: اجتماع عزاداران آذری‌زبان داخل و خارج کشور در ساعت 20 شب شهادت امام رضا(ع) در رواق امام خمینی(ره) از جمله برنامه‌های این ایام است.
وی ادامه داد: بسیاری از قومیت‌ها مانند زائران عرب زبان و پاکستانی و همچنین قومیت‌های مناطق مختلف کشور با هماهنگی با معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی امکان اجرای برنامه را این ایام در صحن‌ها و رواق‌های این آستان ملکوتی دارند.
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی تصریح کرد: 600 هیئت علاوه بر تشرف به حرم مطهر رضوی در ایام پایانی ماه صفر، امکان اجرای برنامه خود را در این آستان نورانی دارند.

نمایش 500 کتاب در باغ رضوان
گنابادی‌نژاد گفت: برای نخستین بار نمایشگاهی با حضور 25 ناشر و نمایش بیش از 500 کتاب با محوریت موضوعی امام رضا(ع) در باغ رضوان دایر شده و مورد توجه زائران قرار گرفته است. امیدواریم این برنامه با رشد کیفی در سال‌های آینده نیز برگزار شود و جریان معرفتی ویژه‌ای برای گسترش فرهنگ رضوی شکل گیرد.
وی ادامه داد: بیشتر نویسندگان کشور که کتاب‌هایی با موضوع امام رضا(ع) نوشتند با تولیت آستان قدس رضوی در روز شهادت این امام همام دیدار خواهند کرد.
گنابادی‌نژاد به فعالیت گروه‌های سرود آوای رضوان در دو سال اخیر و برگزاری اولین جشنواره سرود آکاپلا در سال جاری اشاره و اضافه کرد: فعالیت این گروه‌ها در سطح ملی گسترش یافته است و در بیشتر برنامه‌های این آستان مقدس نیز به اجرای سرود می‌‌پردازند.
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی به اجرای سرودهای آوای رضوان در مسیر پیاده‌روی زائران دهه آخر صفر و سطح شهر مشهد اشاره و بیان کرد: همچنین گروه سرود مشترک لبنان و سوریه به دعوت مرکز امور بین‌الملل آستان قدس رضوی میهمان اجراهای سرود این ایام هستند.
وی ادامه داد: اجرای تله تئاتر پنج قسمتی و پخش پرده‌خوانی پنج حکایت از زندگی حضرت رضا(ع) از شبکه‌های ملی، از دیگر برنامه‌های هنری ایام پایانی صفر این آستان مقدس است.
گنابادی‌نژاد گفت: نمایش‌های خیابانی با رویکرد رضوی با همکاری انجمن هنرهای نمایشی ایران و مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در ایام پایانی صفر در خیابان‌های منتهی به حرم مطهر رضوی در حال اجرا است.

تقویت فرهنگ میزبانی از زائران
گنابادی‌نژاد به پیشینه تاریخی فرهنگ میزبانی از زائران امام رضا(ع) در مشهد اشاره و تصریح کرد: تقویت و توسعه فرهنگ میزبانی از زائران در بین مردم این شهر مقدس از مهم‌ترین اهداف مجموعه آستان قدس رضوی در این ایام است.
وی به پویش مردمی «همه خادم الرضاییم» اشاره کرد و گفت: بیش از 21 هزار مشهدی آمادگی خود را برای فعالیت در عرصه‌های مختلف خدمت در قالب این پویش اعلام کردند.
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی اضافه کرد: حدود 200 خانواده مشهدی نیز در قالب پویش مردمی «منزل من هم زائرسراست» امکان اسکان زائران دهه آخر صفر را فراهم کردند.
وی ابراز کرد: همچنین سه هزار کسبه مشهدی به شکرانه خدمت با نصب برچسب بر روی درب مغازه خود، اجناس‌شان را با تخفیفات خاص به مردم در ایام شهادت امام هشتم(ع) عرضه می‌کنند. بیش از 22 نانوایی نیز نان صلواتی در اختیار مردم قرار می‌دهند.
گنابادی‌نژاد گفت: سه ایستگاه پذیرایی شبانه‌روزی چای با هماهنگی معاونت اماکن متبرکه این آستان مقدس با مشارکت گروه‌هایی از رفسنجان، اصفهان و بصره در ایام پایانی صفر در حرم مطهر رضوی برپا شده است.
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی افزود: این گروه خدمات‌رسانی به زائران از بصره علاوه بر برپایی ایستگاه پذیرایی چای در این آستان مقدس، 30 هزار وعده غذایی نیز بین زائران در اطراف حرم مطهر رضوی توزیع کردند.
وی با تأکید بر اینکه مردم مشهد سال‌هاست میزبان زائران هستند، گفت: امکان خدمات‌رسانی به زائران در 16 عرصه خدمتی مانند اسکان، اطعام، راهنمایی زائر، ارائه خدمات پزشکی، فرهنگی و... برای مردم با توجه به توانمندی‌ها و علاقه و ذائقه آنان فراهم شده است.
گنابادی‌نژاد به برگزاری گردهمایی مسئولان جلسات خانگی خواهران در ایام پایانی صفر در حرم رضوی اشاره و بیان کرد: دانش‌آموزان دختر و پسر نیز در خدمت به زائران مشارکت دارند به طور مثال دخترها، بسته‌های تبرکی جانماز و تسبیح تهیه کردند تا به زائران در این ایام اهدا کنند.
وی از راه‌اندازی سامانه پیامکی 1000888080 جهت مشارکت مردم برای خدمت به زائران نام برد و افزود: شوق خدمت به زائران هیچ مرز جغرافیایی ندارد چنانکه سیلی عظیم از ارادتمندان در زیر پرچم امامت، ولایت و امام رضا(ع) به زائران خدمت می‌کنند که این امر بسیار ستودنی است. 
 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.