شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

قدیمی‌ترین اسناد طب دارالشفای امام رضا‌ علیه‌السلام در کتابخانه ملی ملک رونمایی شد

در اولین سه‌شنبه فرهنگی کتابخانه و موزه ملک تهران، از قدیمی‌ترین اسناد پزشکی طب ایرانی اسلامی در دارالشفای امام رضا علیه‌السلام از دوره صفویه، افشاریه و قاجاریه رونمایی شد. 
قدیمی‌ترین اسناد طب دارالشفای امام رضا‌ علیه‌السلام در کتابخانه ملی ملک رونمایی شد

           به گزارش آستان فرهنگ به نقل از آستان نیوز در این مراسم ابتدا غلامرضا خواجه‌سروی، مدیر عامل کتابخانه و موزه ملک تهران گزارشی از عملکرد کتابخانه و موزه ملک و عمل به  حاج حسین آقا ملک، در باب نشر معارف اسلامی و علوم انسانی و تجربی و نیز حفظ‌الصحه و بهداشت و درمان ارائه داد.
سپس فرید قاسملو، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی و فرهنگستان علوم پزشکی و طب سنتی‌، به سابقه موقوفات پزشکی و سهم ده درصدی تخت‌های بیمارستانی کل کشور‌(یازده هزار تخت بیمارستانی با هزینه‌های وقف) و ترغیب واقفان به رویکردهای بهداشتی و درمانی اشاره کرد و گفت: دارالشفای آستان قدس رضوی  کهن‌ترین و پایدارترین مرکز وقفی بهداشتی و درمانی جهان اسلام است که با بیش از شش قرن پایداری، علیرغم مشکلات متعدد و حوادث تاریخی، پا بر جا مانده و به کار خود ادامه می‌دهد.
سپس سالم حسین‌زاده سورشجانی؛ رئیس اداره اسناد سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، با بررسی تاریخ شربتخانه و بیمارخانه و دارالشفای آستان قدس رضوی به زوایایی از ناگفته‌های تاریخ پزشکی و درمانی ایران در دارالشفای حرم امام رضا‌(ع) اشاره کرد و افزود: دارالشفای امام رضا(ع) با حکیمانی همچون معزالدین اصفهانی، عماد‌الدین محمود کاشانی، شیخ بهایی، میرزا عزیزالله حسینی و... و نیز پرسنلی با مناصب حکیم، طبیب، بیماردار، پرستار، جراح، کحال، دلاک، فراش و کارکنان خدماتی، دفتری، اداری و مالی یکی از بزرگترین مراکز درمانی  بوده که در آن بیش از چهل نفر در عصر صفویه و قاجاریه مشغول به طبابت بوده‌اند.
وی در بخشی دیگر از سخنان خود به جایگاه و موقعیت مکانی دارالشفا در طول تاریخ و نیز به اقسام داروهای گیاهی و معدنی و میزان مصارف ادویه و اغذیه در هر روز و هفته و ماه و سال و روزنامچه‌های جمع و خرج بیوتات مختلف حرم مطهر امام رضا(ع) از جمله دارالشفا اشاره و اظهار داشت: تعداد شش هزار برگ سند ادویه و اغذیه مصرفی دارالشفای رضوی از دوره صفویه، افشاریه و قاجاریه در مرکز اسناد آستان قدس رضوی نگه‌داری می‌شود.

  
 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.