شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

همزمان به ایام دهه کرامت؛

دومين وبينار تخصصي اديان با موضوع «زيارت در اديان ابراهيمی» برگزار شد

همزمان با ایام دهه کرامت و در آستانه میلاد امام رضا علیه‌السلام دومین وبينار تخصصي اديان با موضوع «زيارت در اديان ابراهيمی» برگزار شد. 
دومين وبينار تخصصي اديان با موضوع «زيارت در اديان ابراهيمی» برگزار شد

            به گزارش آستان فرهنگ به نقل از آستان‌ نیوز، این وبینار با مشارکت سازمان فرهنگی و بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و با حضور اساتید و بزرگانی از ادیان و مذاهب مختلف در سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی برگزار شد و هر یک از اساتید با توجه به دین و آئین خود به بررسی موضوع زیارت، ویژگی‌ها و آثار زیارت پرداختند.
«شاهد سید حَسنین بقایی» استاد صوفی مسلک در ابتدای این وبینار در مورد زیارت و آداب آن در بین صوفی مسلکان هندی صحبت کرد و گفت: زیارت یکی از مشترکات فرقه صوفیه، کرامیه و شیعه اثنی‌عشری است.
وی با اشاره به مشترکات فرقه صوفیه و شیعه ابراز کرد: مشترکات بسیار زیادی بین این دو فرقه وجود دارد و اختلافات موجود هم بیشتر در مسائل جزیی و فروع دین است. پیروان فرقه صوفیه هم به زیارت کربلا، نجف، کاظمین و سامرا مشرف می‌شوند.
«سنتوش کومار ورما» از اساتید هندو نیز در این وبینار به بیان مفهوم پرستش در این آئین پرداخت و گفت: هندوها به برخی از جلوه‌های طبیعی مانند صاعقه کرنش می‌کنند و این به معنای پرستش صاعقه نیست بلکه آن را نشانه‌ای از قدرت لایزال الهی می‌دانند.
وی در ادامه با بیان اینکه زیارت بحث مشترک بین همه ادیان است، ابراز کرد: بیشتر هندوها خانه‌های خود را در کنار معابد و زیارت‌گاه‌ها می‌سازند و از این عمل عبادی به عنوان عاملی برای کنترل کارما(نیروهای منفی) و سیر به سوی خالق یکتا بهره می‌گیرند.
دکتر مصطفی رنجبر شیرازی؛ معاون بخش ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از دیگر سخنرانان این وبینار بود که به تبیین موضوع زیارت پرداخت و عنوان کرد: زیارت یک کار عقلانی و فطری است و همه انسان‌ها با هر دین و آئینی با این موضوع آشنا هستند.
وی مهمترین هدف زیارت را دستیابی به آرامش دانست و ابراز کرد: همه انسان‌ها هنگام حضور در زیارت‌گاه‌ها و معابد به آرامش روحی دست پیدا می‌کنند.
بحث توکل، زیارت و شفای روحانی در زیارت توسط «فقیر بابا حسن وارثی» از پیروان صوفیه در این مراسم عنوان شد که در این باره بیان کرد: ما به احترام مزور به حرم احترام می‌گذاریم و حرمت این مکان مقدس را نگه می‌داریم.
در این وبینار همچنین «احمد رضوانی» از اساتید و پژوهشگران بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی مترجم کتاب «زیارت در اسلام و ادیان دیگر» برش‌هایی از این کتاب را به شرکت کنندگان در این وبینار ارائه کرد. 
 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.