شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

هم‌زمان با دهه کرامت و یازدهمین جشنواره ماه هشتم

بخش قاجاری خانه تاریخی ملک در بازار بین‌الحرمین تهران گشایش یافت

آیین آغاز برنامه‌های ویژه دهه کرامت و یازدهمین جشنواره فرهنگی- هنری ماه هشتم در خانه تاریخی ملک در بازار بین‌الحرمین برگزار شد. 
بخش قاجاری خانه تاریخی ملک در بازار بین‌الحرمین تهران گشایش یافت
 
             به گزارش آستان فرهنگ به نقل از آستان نیوز، بهره‌برداری از بخش نخست خانه تاریخی ملک(مکان پیشین کتابخانه و موزه ملی ملک)، نمایش اختصاصی پرده مفروش متبرک حرم معصومه سلام‌الله‌علیها و برپایی نمایشگاه عکس‌های تاریخی حرم حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها در دوره قاجار بخشی از این آیین بود.
در اين آیین غلامرضا خواجه‌سروي، با گرامي‌داشت میلاد حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها با اشاره به پیشینه خانه تاریخی ملک که از موقوفات حاج حسین آقا ملک به شمار می‌آید، گفت: این موقوفه هم‌زمان با وقف کتابخانه و موزه بر آستان قدس رضوی تقدیم و سپس موقوفات آن به ساختمانی در محوطه تاریخی باغ ملی تهران جابه‌جا شد.
وی یادآور شد: کتابخانه و موزه ملی ملک گنجینه‌ای گران‌بها است و در رتبه نخست موسسه‌های هم‌تراز غیر دولتی جا دارد.
مدیرعامل کتابخانه و موزه ملی ملک با بیان اینکه این موقوفه نزدیک به ۲۰ هزار نسخه منحصر به ‌فرد خطی، هزاران سكه، تمبر و دیگر آثار تاریخی دارد، تصریح کرد: واقف این مجموعه در نظر داشته است با گردآوری مجموعه بی‌نظیر خود به اعتلای معارف و نشر علم کمک کند.
وی با تأکید بر اینکه واقف به صورت هدف‌مند اجزای این مجموعه را خریده و گرد آورده است، بیان کرد: هر بخش این موقوفات روایتگر بخشی از علوم و فنون تاریخ پر محتوای ایران و اسلام است.

جایگاه علمی مسلمانان
خواجه‌سروی یادآور شد: سیر سکه‌ها، تمبرها و کتاب‌های خطی و چاپی حقایقی را به ما نشان می‌دهد و تداعی‌کننده معارف اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام است.
مدیر عامل کتابخانه و موزه ملی ملک گفت: این مجموعه آنچنان ارزشمند است که تنها از سه کتاب وقفی، یک بخش موزه علوم در ایران اسلامی پدید آورده است و نشان می‌دهد مسلمانان بسیار پیش تر از اروپاییان به جایگاه والای علمی رسیده بودند.
وی با اشاره به اینکه در زمان تولیت پیشین آستان قدس رضوی تلاش شد خانه تاریخی ملک که از موقوفات حاج حسین آقا ملک به شمار می‌آید، بازگشایی شود، افزود: با پشتیبانی‌ها و دستورهای ایشان، این خانه به عنوان مرکز فرهنگی بازار تهران به منظور الگوسازی برای ایجاد بازار اسلامی و ترویج این الگو به دیگر مناطق ایران و کشورهای اسلامی بازسازی شد.

نقش فرهنگی بازار
خواجه‌سروی افزود: از نیمه سال گذشته جریان بازسازی خانه تاریخی ملک ملک آغاز شد و امیدواریم با گشایش بخش نخست این بنای تاریخی، به بازگرداندن ارزش‌های اسلامی به بازار و بازتولید این ارزش‌ها یاری رسانیم.
مدیر عامل کتابخانه و موزه ملی ملک با بیان اینکه با پشتیبانی هیئت مدیره کتابخانه و موزه ملی ملک و سازمان موقوفات ملک و همراهی تولیت آستان قدس رضوی این اهداف عملیاتی می‌شود، افزود: بازار از دیرباز در تحولات ایران نقشی مهم داشته به گونه‌ای که در صدر مشروطه و دوره انقلاب اسلامی، پشتیبان حرکت‌های مردمی بوده است و ما می‌توانیم این نقش فرهنگی را دوباره بازگردانیم.
خواجه‌سروی به برگزاری هر ساله جشن دهه کرامت در مجموعه کتابخانه و موزه ملی ملک اشاره کرد و گفت: تا کنون ۱۰ دوره از این جشنواره با نام ماه هشتم برگزار شده است و امیدواریم در دوره یازدهم هم بتوانيم با برنامه‌های تخصصی با هدف شناساندن فرهنگ رضوی و تبلیغ نشر فرهنگ رضوی به اهداف خود برسیم.
گفتنی است هم‌زمان با اين آیین، يازدهمين جشنواره فرهنگی- هنری ماه هشتم با نمايش پرده مفروش مرقد مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله‌علیها و نمايشگاه عكس‌هاي تاریخی حرم این بانوی بزرگوار در دوره قاجار گشایش یافت. اين مراسم با مولودي‌خواني به مناسبت ميلاد حضرت معصومه سلام‌الله علیها با حضور گسترده مردم به ویژه اهالي بازار بزرگ تهران به پايان رسيد. 
 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.