شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

از ملک تا ملکوت

به بهانه میزبانی نگارخانه رضوان از نمایشگاهی با آیات قرآنی

«اگر هنرمندی بخواهد موفق باشد، باید وقتی دوران هنرجویی‌اش تمام می‌شود آثار پیشینیان را مورد بررسی قرار دهد. 
به بهانه میزبانی نگارخانه رضوان از نمایشگاهی با آیات قرآنی

نکات مثبت و منفی را تفکیک کرده و ضمیمه کار خودش کند تا حرف تازه‌ای برای گفتن داشته باشد. این کار بی‌نهایت دشوار است و خوش‌نویسان معاصر ما به قدری در این راه زحمت کشیده‌اند که شاید سهم ما در این میان، تنها خشتی باشد که بر بنای این هنر نهاده‌ایم». این‌ها بخشی از صحبت‌های علی‌اکبر رضوانی خوش‌نویس برجسته کشوری است که آثارش  در یک عصر اردیبهشت ماهی، میهمان نگارخانه رضوان وابسته به موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی شده است. در نمایشگاه «نور علی نور» که تماشای تابلوهایش با مضامین قرآنی در آستانه ماه مبارک رمضان، برای هر بازدیدکننده حال و هوای خاصی دارد.

اهمیت خطاطی و تزیینات در اماکن متبرکه
علی‌اکبر رضوانی کنار تابلوهای شکسته نستعلیقش ایستاده و به مهمانان خوش‌آمد می‌گوید. 92 اثر با مضامین قرآنی با قاب‌ها و زمینه‌هایی با رنگ‌های متفاوت که خالق آن‌ها درباره‌شان این‌طور توضیح می‌دهد: «نور علی نور شامل همه آثار این نمایشگاه می‌شود و چون اعتقاد ما به چهارده معصوم است این نمایشگاه هم الهام گرفته از وجود مبارک ایشان است». این هنرمند برجسته در مورد انتخاب نوع چینش کلمات و رنگ در آثارش می‌گوید: «مثلا تابلویی که در آن از خطوط قرمز استفاده شده است پیشکش به محضر سالار شهیدان امام حسین علیه‌السلام است و در آن تابلویی که به نیت حضرت زهرا‌ سلام‌الله‌علیها نوشته است، خطوط طوری به کار گفته شده که در چشم بیننده انعکاسی از نور دارد». این هنرمند خوش‌نویس، آستان قدس رضوی را قطب مهمی در ارائه هنرهای اسلامی می‌داند و در این‌باره عقیده دارد: «هنرهای اسلامی باید بیشتر دیده شود و این مستلزم آن است که حضور هنرمندان در این عرصه موثرتر باشد». در ادامه می‌افزاید: «خیلی خوشحال هستم که رهبر معظم انقلاب امسال در مطالب ارزنده‌ای که به تولیت محترم آستان قدس رضوی گفته بودند، به اهمیت خطاطی و تزیینات در اماکن متبرکه اشاره داشتند». رضوانی با بیان اینکه اگر به هنرهای به کار رفته در حرم مطهر توسط پیشینیان بنگریم، این هنرها را خیلی قوی‌تر از زمان حال می‌بینیم، ادامه می‌دهد: «مثلا در بحث خطاطی، آثار استاد موحد بی‌نظیر است. طوری که دوست داریم تمام خط‌های ثلث از این استاد بی‌همتای تاریخ معاصر در حرم مطهر علی‌بن موسی‌الرضا علیهماالسلام باشد و همه آرزوی داشتن خط ایشان را دارند. در مورد تزیینات هم می‌شود از استادان بهتر و متبحرتر استفاده کرد. متأسفانه تزییناتی که در حال حاضر در بعضی از قسمت‌های حرم به صورت کامپیوتری دیده می‌شود جایگاهی ندارد و هنر ما را زیر سئوال خواهد برد». این مدرس خوش‌نویسی در ادامه می‌افزاید: «استفاده از نظرات هنرمندان خبره در حرم مطهر رضوی امری ضروری است. به نظر شما راز ماندگاری صحن انقلاب یا مسجد گوهرشاد چیست؟ قطعا دست‌های هنرمندان در این زمینه ‌تأثیر‌گذار بوده است. به عنوان مثال ضریح مطهر علی‌بن موسی‌الرضا علیهماالسلام در نهایت زیبایی است چرا که هنرنمایی دو قطب‌ هنر یعنی استاد فرشچیان و موحد در آن جمع شده و ماندگارش کرده است».

مافیای خوش‌نویسی
علی‌اکبر رضوانی با بیان اینکه در انجمن خوش‌نویسان حضور ندارد اما دغدغه‌مند مافیای خوش‌نویسی است می‌گوید: «من در انجمن خوش‌نویسان فعالیتی ندارم ولی قطعا این دغدغه از بالا شکل می‌گیرد. اینکه استادی می‌آید و می‌گوید بار همه بیست سال اخیر خوش‌نویسی ما را دو نفر به دوش کشیدند یعنی با این حرف، بر زحمات تمام افرادی که در این مملکت برای خوش‌نویسی رنج برده‌اند خط قرمزی کشیده است. داشتن این نوع نگاه‌ خوب نیست. حقیقتا من نگران مافیای خوش‌نویسی که شکل گرفته است هستم و این مسئله به خوش‌نویسی جوانترها ضربه می‌زند. باید بگذاریم تاریخ و مردم همه چیز را قضاوت کنند». رضوانی با اشاره به این که هنر باعث جلوگیری از تهاجم فرهنگی می‌شود ادامه می‌دهد: «دغدغه مسئولان فرهنگی ما باید بیشتر از این باشد. اگر در زمینه هنر فعالیت کنیم هیچ نگرانی به لحاظ تهاجم فرهنگی نخواهیم داشت. مشت محکم در مورد تهاجم فرهنگی می‌تواند حمایت از هنرمند و آثار هنری باشد نه اینکه تنها نگارخانه رضوان یا آستان قدس رضوی کاری انجام دهد. این شهر، اداره ارشاد، شهرداری معاونت فرهنگی هنری دارد و همه باید در این زمینه وارد عمل شوند».

هنر قدسی
«سوره حمد در هر تابلویی خط و رنگ خودش را دارد و از تکرار گریخته است».‌ دکتر حمید جلایی از شاگردان استاد رضوانی در خط نستعلیق با بیان این جمله درباره آثار نمایشگاه ادامه می‌دهد: «نکته‌ موثر و حیرت‌انگیز، خلاقیت و تنوع آثار است. طوری که در هر نمایشگاه استاد سبک و نوع چینش آثار را متفاوت می‌بینی». فریدون حاجی‌زاده هنرمند دیگری است که به دقت خطوط را دنبال می‌کند و درباره آثار نمایشگاه عقیده دارد: «علی‌اکبر رضوانی قبل از آنکه خطاط باشد دلش را صاف کرده است. این صافی دل باعث شده دست هم صاف شود. نگاه زیبای ایشان به هنر و قوت دست و لطف خداوند معجونی ساخته است تا آثاری بی‌نظیر خلق شود». این هنرمند استفاده از آیات کریمه را در حال و هوای نمایشگاه تأثیرگذار می‌داند. حاجی‌زاده گلایه از دولتمردان دارد و می‌گوید: «این هنر قدسی است و تمامی نقوش ذهن در حرکت قلم می‌گنجد. حتی خداوند در قرآن به قلم قسم می‌خورد. ولی نگاه متفاوت از سمت دولتمردان به هنر خوش‌نویسی وجود ندارد. به اعتقاد من نباید تنها به نمایشگاه‌ها بسنده شود. بلکه رسانه‌ها نیز باید به هنرهای تجسمی توجه کنند. هر چند این هنر قدسی در زمان اکنون مهجور واقع شده است ولی قطعا روزی این چرخه باز خواهد گشت».

خطوط پر دور
حاجی‌زاده با تآکید بر اینکه آثار این نمایشگاه باید به نشر برسد ادامه می‌دهد: «اگر این آثار به نشر نرسد قطعا کم لطفی شده‌ است. آثاری از این دست، باید در معرض دید همه علاقه‌مندان باشد». جواد سیران هنرمند دیگری است که درباره نمایشگاه عقیده دارد: «نمایشگاه استاد ویژگی‌های خاص خود را دارد. ایشان با اینکه از شاگردان استاد کابلی بوده‌اند اما آثارشان ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد. استاد خطی پر دور و فاقد آن حالت خشکی را دارد و آثارشان دارای تنوع زیادی است. ذهن باید خیلی خوب تربیت شده باشد که یک موضوع را با ترکیب‌های مختلف بنویسد. در آثار قلم‌ها در سایزهای مختلف دیده می‌شود که خود به یک همگونی رسیده است. این کار ساده‌ نیست و نیاز به سال‌ها تمرین دارد». سیران درباره آثار دایره‌ای علی‌اکبر ‌رضوانی می‌گوید: «تعدادی از این آثار به صورت دایره‌ای است که با استفاده از دانگ قلم‌های ریز تا درشت طوری چیده شده است و به تدریج تغییر سایز در آن دیده می‌شود». عطر گل‌ها در فضای نمایشگاه همراه با خطوط شکسته شده است و حضور چهره‌های هنر‌دوست بیشتر می‌شود. تجلی خط و رنگ در آیات قرآنی چشم بیننده را نوازش می‌دهد حتی در نگاه کودکی که دست کوچکش را به دستان هنرمند می‌سپارد و با لحنی شادمان می‌گوید: «پدر من هم خط می‌نویسد».

گزارشگر: ریحانه بناءزاده 
 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.