شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

شش دلیل برای بازدید از غرفه آستان قدس رضوی در نمایشگاه بین‌المللی قرآن تهران

نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم چند روزی است که در محل مصلی امام خمینی(ره) تهران در حال برگزاری است و آستان قدس رضوی هم به عنوان یکی از نهادهای پیشرو در عرصه‌های قرآنی، میزبان بازدیدکنندگان این نمایشگاه است. 
شش دلیل برای بازدید از غرفه آستان قدس رضوی در نمایشگاه بین‌المللی قرآن تهران

اجرای برنامه‌های مختلف قرآنی در غرفه آستان قدس رضوی موجب شده است تا این غرفه یکی از پربازدیدترین غرفه‌های نمایشگاه قرآن تهران باشد. در ادامه این گزارش به معرفی شش دلیلی که زمینه‌ساز این استقبال گرم شده‌اند، پرداخته‌ایم.

دلیل اول: تعویض قرآن‌های منازل با قرآن حرم رضوی
تعویض قرآن‌های استفاده شده در منازل از جمله طرح‌هایی است که در نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم تهران اجرا شده و تا این جای کار، مشوق خوبی برای بازدید مردم از غرفه آستان قدس رضوی بوده است. در قالب این طرح، به ازای هر سه نسخه قرآن، یک نسخه قرآن متبرک حرم مطهر رضوی که از سوی آستان قدس رضوی به چاپ رسیده به بازدیدکنندگان نمایشگاه قرآن کریم اهدا می‌شود. بازدیدکنندگانی که قرآن‌های استفاده شده در منزل دارند که از نظر صحافی یا چاپ قابل استفاده نیست، می‌توانند با مراجعه به غرفه آستان قدس رضوی در نمایشگاه قرآن برای تعویض قرآن‌های خود اقدام کنند. بنا بر آمار تا پایان روز ششم نمایشگاه سه هزار قرآن توسط بازدیدکنندگان به غرفه آستان قدس رضوی تحویل شده است.

دلیل دوم: تماشای بزرگ‌ترین قرآن خطی جهان
نمایش بزرگترین قرآن خطی جهان از دیگر دلایلی است که موجب شده تا غرفه آستان قدس رضوی در بیست و هفتمین دوره نمایشگاه قرآن تهران که با استقبال پرشور بازدیدکنندگان مواجه شود. قرآن بایسنغری بزرگترین قرآن کتابت شده در طول تاریخ تمدن اسلامی است که در قرن نهم توسط بایسنقر میرزا فرزند شاهرخ تیموری کتابت شده است. این قرآن از نظر اندازه صفحه و دانگ قلم، بزرگ‌ترین قرآن در تاریخ کتاب‌آرایی ایرانی به شمار می‌آید. اندازه‌های این قرآن ۱۰۵ در ۱۸۷ سانتی‌متر است.
بیش‌ترین تعداد برگ‌های این مصحف یعنی ۱۴۴ صفحه، به دنبال سنت نیکوی وقف در کتابخانه و موزه مرکزی آستان قدس رضوی و نیز کتابخانه و موزه ملی ملک نگهداری می‌شود.

دلیل سوم: مشارکت در وقف قرآن به حرم رضوی
اجرای طرح  «نذر بهشتی» از دیگر طرح‌هایی است که به همت موسسه بین‌المللی چاپ و نشر قرآن کریم آستان قدس رضوی در غرفه این مجموعه در بیست و هفتمین دوره نمایشگاه قرآن تهران اجرایی شده و استقبال مخاطبان را به دنبال داشته است. در این طرح بازدیدکنندگان می‌توانند با مراجعه به غرفه آستان قدس رضوی در وقف و نذر قرآن کریم به این آستان مقدس سهیم شوند.

دلیل چهارم: اجرای آیین پرده‌خوانی برای نخستین بار
بازدیدکنندگان از غرفه آستان قدس رضوی در بیست و هفتمین نمایشگاه قرآن تهران در کنار استفاده از طرح‌های قرآنی، می‌توانند شاهد اجرای آیین سنتی پرده‌خوانی با موضوع داستان‌های قرآنی و مرتبط با سیره حضرت رضا علیه‌السلام هم باشند. در قالب این برنامه روایت‌های داستانی به صورت پرده خوانی توسط نقال پرده خوان حسن بصیری و مرشد میرزا علی، دو تن از برجسته ترین پرده خوانان کشور اجرا می‌شود.

دلیل پنجم: خرید اولین زیارت‌نامه ویژه کودکان
غرفه آستان قدس رضوی در نمایشگاه قرآن تهران با اجرای ویژه برنامه‌های قرآنی ویژه سنین مختلف، از کودکان و نوجوانان بازدیدکننده هم میزبانی می‌کند. برای نخستین بار به همت انتشارات حرم مطهر رضوی، زیارت نامه امام رضا علیه‌السلام ویژه کودکان با عنوان «گل یاس» همراه با آموزش آداب و مفاهیم زیارت حضرت و فرازهایی از اذن دخول، صلوات خاصه و زیارت امین الله با زبان کودکانه منتشر شده که هم اکنون در غرفه آستان قدس رضوی عرضه شده است.

دلیل ششم: شور و شوق در کودکانه کارگاه مهدالرضا علیه‌السلام
کودکان بازدیدکننده از نمایشگاه قرآن تهران می‌توانند با حضور در غرفه آستان قدس رضوی از برنامه‌های متنوع کارگاه مهدالرضا علیه‌السلام نیز بهره‌مند شوند. به همت مرکز قرآن کریم سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، کارگاه مهدالرضا علیه‌االسلام ویژه نوآموزان پیش دبستانی در این دوره از نمایشگاه شده است. آداب زیارت، بازی، فعالیت گروهی، کاردستی، قصه، نمایش عروسکی و نمایش ساده، نقاشی و رنگ‌آمیزی، حفظ سوره، روخوانی و روش تدریس روخوانی قرآن به روش قصه و بازی مهمترین بخش‌های این کارگاه هستند. 
 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.