شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

برنامه های فرهنگی نوروزی آستان قدس رضوی تشریح شد

ارائه خدمات فرهنگی به زائرین از مبدا تا مبدا

دیدگاه آستان قدس رضوی این است که زائر تنها در زمان حضور در حرم مطهر زائر تلقی نشده و از زمان خروج از منزل در مبدا تا برگشت به مبدا و در تمام طول این سفرزیارتی، زائر آقا است و باید خدمات دهی به آنها نیز برهمین منوال به صورت مبدا تا مبدا باشد. 
ارائه خدمات فرهنگی به زائرین از مبدا تا مبدا


به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، جلسه هماهنگی کشوری برنامه های نوروزی آستان قدس رضوی با حضور مدیران موسسات وسازمان های تابعه سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی و مدیران نمایندگی آستان قدس رضوی در استان‌های مختلف کشور از طریق ویدو کنفرانس برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمین حجت گنابادی نژاد، رئیس سازمان فرهنگی استان قدس رضوی در این جلسه بیان کرد: دیدگاه آستان قدس رضوی این است که زائر تنها در زمان حضور در حرم مطهر زائر تلقی نشده و از زمان خروج از منزل در مبدا تا برگشت به مبدا و در تمام طول این سفرزیارتی، زائر آقا است و باید خدمات دهی به آنها نیز برهمین منوال به صورت مبدا تا مبدا باشد.
وی با اشاره به برنامه های انجام شده در حوزه حمل ونقل افزود: در بخش ریلی الان قطارهای فرهنگی در برخی مسیرها از جمله مسیر مشهد-کرمانشاه و مشهد-اهواز با همکاری برخی نهادها و با مشارکت خادمیاران در راه اندازی شده است.
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی درباره اهمیت برنامه های نوروز آستان قدس گفت: با اینکه نوروز یه مناسبت دینی و امام رضایی نیست ولی در این ایام مردم به برکت انقلاب اسلامی بیشترین توجه به حرم مطهر شده و بیشترین زائر را در این ایام داریم.
وی با بیان اینکه بالاترین آمار زائرین خانوادگی مشهد در نوروز است، تصریح کرد: 70 درصد زائرین در نوروز به صورت خانوادگی به مشهد مشرف می شود. همچنین میزان ماندگاری زائر در نوروز و میزان حضور درحرم مطهر نیز در نوروز به مراتب از سایر مناسبت ها بیشتر است.
گنابادی نژاد با ارایه برخی آمارهای در خصوص سفر به مشهد، ادامه داد: زائرینی بیشتر ساعت حضور در مشهد را در حرم مطهر هستند و بعد از آن در مراکز تجاری و سپس در مراکز تفریحی و تاریخی سپری می‌کنند.
نوروز فرصت مناسبی برای ترویج فرهنگ رضوی است
حجت الاسلام محسن بذرگری هاشمی؛ معاون فرهنگی سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی نیزدر این جلسه با اشاره به برخی آمار در خصوص مسیرهای ورودی زائرین گفت: بیش از 80 درصد زائرین از طریق جاده و بقیه از فرودگاه و ترمینال و راه آهن وارد مشهد الرضا می شوند که باید برای هرکدام از این مبادی برنامه ریزی ویژهای را داشت.
وی با اشاره به برخی اهداف و راهبردهای اجرایی در این ایام گفت:عید نوروز فرصت مناسبی برای ترویج فرهنگ دینی و رضوی است. با هم افزایی همه دستگاه ها و فعالسازی خادمیاران رضوی برای خدمت کریمانه و ارایه خدمات فرهنگی برنامه ریزی های لازم صورت گرفته است.
بذرگری هاشمی در خصوص برنامه های شاخص نوروزی حرم مطهر گفت: برنامه تحویل سال نو، برنامه حضور مقام معظم رهبری و سخنرانی ایشان، مراسم اعتکاف در گوهرشاد؛ ترویج کتابخوانی، برنامه های روال دعبل و برنامه شعرخوانی از جمله برنامه های نوروزی در حوزه فرهنگی است.
وی با بیان اینکه سه برنامه کشوری برای تمام استان‌ها با همکاری کانون های خادمیاری استان ها در نظر گرفته شده است، افزود: برنامه اول «باب الرضا(ع)» است که ارایه خدمات به زائرین را در ورودی‌های خروجی و ورودی استان‌ها دنبال می کند. ایستگاه‌های «میقات الرضا(ع)» برنامه دوم و از دیگر برنامه های کشوری است که در مسیرهای زائرین به ویژه در مسیرهای جاده ای و ریلی در استان های مختلف تدارک دیده می شود. برنامه سوم که در گستره کشوری اجرا می شود طرح «سلام بر امام» است. این طرح که هم اکنون هر چهارشنبه در سراسر کشور اجرا شده و همه استان ها همزمان با حرم مطهر به قرائت زیارت امین الله می پردازند، در لحظات تحویل سال به صورت کشوری اجرا خواهد شد.
ایجاد 40 ایستگاه و 30 استیج برای ارایه خدمات فرهنگی و هنری در نوروز
حجت الاسلام عماد دخانی، مدیر امور فرهنگی کارکنان و خدام آستان قدس رضوی نیز در این جلسه با اشاره به محورهای برنامه «به رسم امام» گفت: برنامه های نوروز امسال در گسترده کشوری و با تاکید بر ظرفیت خادمیاری برنامه ریزی شده است.
وی افزود: برنامه های محوری در این ایام در محل های حضور و تجمع زائرین شامل اماکن اقامتی، مراکز تجاری، مبادی ورودی و اماکن عمومی، بوستان ها، مراکز اسکان و در 2181 نقطه پیش بینی شده است که با 677 مبلغ خادمیار تبلیغی این عرصه را پوشش داده می شود.
وی افزود: در مجموع ۴۰ ایستگاه فرهنگی به همراه ۳۰ استیج برای ارایه خدمات فرهنگی و هنری و تبلیغی در نظر گرفته شده است.
دخانی ادامه داد: برای ثبت نام خادمیاران تبلیغاتی و طرح مهمان امام سایتی در نظر گرفته شده که تا این لحظه ۴۶۹ نفر از استان های مختلف در سامانه ثبت نام کردند.
برگزاری شب شعر در رواق دعبل حرم مطهر
چمی گوی، مدیر موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی نیز در این جلسه گفت: در حوزه خادمیاران شعر رضوی در ایام نوروز در رواق دعبل برنامه شب شعر داریم. در حوزه خادمیاران هنری مانند خطاطان و نقاشان نیز برنامه هایی تدارک دیده شده و در صورتی که عزیزان از دیگر استان های کشور تمایل به حضور در مشهد و هنرآفرینی در این ایام را دارند می توانند اعلام کنند تا زمینه حضور آنها را فراهم کنیم.
خدمت خادمیاران نوجوان در نوروز
دکتر باغگلی، مدیرعامل بنیاد فرهنگی رضوی نیز با بیان اینکه کانون های خادمیاران تربیت و کانون خادمیاری نوجوان دو مجموعه زیر نظر بنیاد هستند افزود: در ایام نوروز از ظرفیت خادمیاران نوجوان برای خدمت به زائرین استفاده خواهیم کرد و استان هایی که خادمیاران نوجوان آنها در ایام نوروز قالب اردوهای دانش‌آموزی در مشهد هستند می توانند در این برنامه ها مشارکت داشته باشند.
برنامه های قرآنی درلحظه تحویل سال نو
حجت الاسلام مسعود میریان، مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی نیز با بیان اینکه در هفته آتی چند شیوه نامه برای فعالیت خادمیاران قرآنی اعلام خواهیم کرد، گفت: برای زمان تحویل سال چندین فعالیت قرآنی با استفاده از ظرفیت های خادمیاران قرانی برنامه ریزی شده است.
وی تصریح کرد: چندین برنامه آموزشی برای روخوانی و روانخوانی قرآن و یک برنامه نذر قرآنی برای سلامتی امام زمان در ایام نوروز اجرا می شود.
در ادامه برخی از مدیران نمایندگی های آستان قدس رضوی در استان‌ها نیز به ارایه پیشنهاداتی برای برگزاری بهتر برنامه های نوروزی پرداختند. 
 
میقات الرضا-آستان قدس رضوی-خدمات فرهنگی-مهمان امام-نوروز 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.