شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

در گفت‌وگو با محسن ناصحی مطرح شد؛

لزوم توجه به عضویت شاعران برجسته در طرح خادمیاری شعر و ادب رضوی

شعر از دیرباز ابزاری اثرگذار برای انعکاس پیام‌های فرهنگی اهل بیت(ع) به جهانیان بوده است. ابزاری که مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با تأسیس انجمن‌ ادبی رضوی از آن برای اشاعه فرهنگ و سیره ائمه اطهار(ع) به‌ویژه مفاهیم رضوی استفاده می‌کند. 
لزوم توجه به عضویت شاعران برجسته در طرح خادمیاری شعر و ادب رضوی

 به همت این مؤسسه با تشکیل انجمن‌های شعر رضوی استان‌ها، پایگاه‌های فعالی برای حضور شاعران و علاقه‌مندان شعر آیینی در کشور ایجاد شده است. امروزه فعالیت این انجمن‌ها با راه‌اندازی کانون‌های خادم‌یاری موضوعی شعر و ادب در دفاتر نمایندگی‌های آستان قدس رضوی در استان‌های مختلف ایران اسلامی رنگ و بویی دیگر گرفته است. چرا که شاعران خادم‌یار رضوی می‌توانند با بهره‌گیری از تخصص خود در حوزه شعر و ادب به بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) در استان محل سکونت خود خدمت کنند.
در این مجال پای سخن محسن ناصحی شاعر برجسته اصفهانی می‌نشینیم که دبیر محفل شعر آیینی انگور این شهر است و در حال حاضر به‌عنوان مسئول انجمن ادبی رضوی و کانون خادم‌یاری شعر و ادب رضوی اصفهان با مجموعه آستان قدس رضوی همکاری دارد.

فعالیت کانون خادم‌یاری شعر و ادب اصفهان در چه تاریخی آغاز شد؟
پیشنهاد افتتاح کانون خادم‌یاری شعر و ادب اصفهان از سوی مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در نیمه شعبان سال جاری برابر با اردیبهشت 1397 ارائه شد و درست یک ماه بعد یعنی خرداد ماه، انجمن ادبی رضوی در اصفهان شروع به کار کرد. این کانون در قالب انجمن ادبی رضوی اصفهان تا کنون هفت جلسه به‌صورت ماهانه ویژه برادران برگزار کرده است. به عبارتی جلسات این انجمن چهارشنبه آخر هر ماه در سالن اجتماعات دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان اصفهان برپا می‌شود.

تعداد خادم‌یاران عضو این کانون چند نفر است؟
24 نفر عضو کانون خادم‌یاری شعر و ادب استان اصفهان هستند که حدود 12 نفر به‌طور ثابت در جلسات شعر انجمن ادبی رضوی این شهر شرکت می‌کنند. سایر اعضای کانون، بانوان و همچنین اعضای شهرستانی آن هستند که در حال حاضر امکان حضور در این جلسات را ندارند. در واقع، جلسات ویژه خواهران دو هفته برگزار شد، اما از آنجایی که هیچ کدام از بانوان عضو کانون امکان قبول مسئولیت انجمن شعر بانوان رضوی را نداشتند، برگزاری این جلسات متوقف شد.

آیا برنامه‌ای برای تشکیل انجمن شعر رضوی در دیگر شهر‌های این استان دارید؟
بله. در حال حاضر دو شهر نجف‌آباد و شهرضا برای تشکیل کانون خادم‌یاری شعر و ادب رضوی و تشکیل جلسات شعر اعلام آمادگی کردند که امیدوارم در آینده شاهد فعالیت کانون در این دو شهر و دیگر شهرهای استان اصفهان باشیم.

روند برپایی جلسات ماهانه انجمن شعر رضوی اصفهان چگونه است؟
رویکرد اصلی جلسات این انجمن، شعرخوانی و نقد و بررسی شعرها است، اما از شاعران برجسته اصفهان به عنوان کارشناس دعوت شده است تا اعضای انجمن از نظرات این شاعران نیز بهره‌مند شوند.

از مهم‌ترین برنامه‌های این کانون شعر و ادب در سال جاری بگویید.
از جمله این برنامه‌ها می‌‌توان به برگزاری شب شعر «ملکوت هشتم» در ایام ولادت امام رضا(ع) و شب شعری به مناسبت نهم دی ماه؛ روز بصیرت با همکاری دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در اصفهان و میزبانی بسیج هنرمندان منطقه جرقویه در روستای پیکان این منطقه اصفهان اشاره کرد. علاوه بر برپایی جلسات ماهانه انجمن شعر رضوی این استان، تلاش شد با حضور در انجمن‌های مختلف شعر اصفهان، طرح خادم‌یاری شعر و ادب رضوی به شاعران این شهر معرفی شود.

برگزاری این برنامه‌ها چه بازخوردی در بین اهل شعر و ادب اصفهان داشته است؟
به‌طور نمونه پس از معرفی طرح خادم‌یاری شعر و ادب رضوی به اعضای انجمن‌های شعر اصفهان، حدود 15 شاعر عضو این انجمن‌ها برای نام‌نویسی در طرح مذکور اقدام کردند. همچنین پس از برگزاری محفل شعرخوانی با حضور خادم‌یاران در روستای پیکان جرقویه اصفهان، پایگاه بسیج خواهران این روستا در قالب انجمن شعری جلسات ماهیانه آموزش شعر برای اعضای این پایگاه برپا کرد. بحث آموزش این جلسات را خودم بر عهده گرفته‌ام. در حال حاضر نیز یک جلسه آن با هدف پیگیری آموزش شعر در این روستا برگزار شده است.

از فعالیت‌های بارز اعضای این انجمن شعر بگویید.
تعدادی از اعضای انجمن ادبی رضوی اصفهان مانند سید حسن رستگار، محمدعلی کاروانی و صادق میرصالحیان در کنگره‌های مختلف کشوری حائز رتبه شدند و همچنان در این حوزه می‌درخشند. ضمنا از آنجایی که اعضای این انجمن شعر، شاعران آیینی اصفهان هستند و قبل از شکل‌گیری این انجمن، سروده‌های خود را در اختیار مداحان استان قرار می‌دادند، این برنامه و تعامل آنان با هیئات مذهبی همچنان ادامه دارد. به‌طور نمونه شاعران اصفهانی درباره حادثه تروریستی جاده خاش- زاهدان اشعار بسیاری سرودند که بسیاری از آن‌ها توسط مداحان شهر خوانده شد.

چه پیشنهادهایی برای گسترش فعالیت این کانون‌ها در کشور دارید؟
همان‌طور که می‌دانید خادم‌یاری شعر و ادب یک خدمت تخصصی و محدود به شاعران است. در حال حاضر بیشتر خادم‌یارانی که در کانون‌های شعر و ادب استان‌ها نام‌نویسی می‌کنند، علاقه‌مندان حوزه شعر و ادب هستند در حالی که حضور شاعران برجسته کشوری در این کانون‌ها لازم و ضروری است. متأسفانه شاعران شاخص کشوری در استان اصفهان به‌طور معمول خودشان، با وجود ابراز علاقه‌ به عضویت در طرح خادم‌یاری، به‌دلیل مشغله‌های بسیار اقدام به نام‌نویسی در این طرح نکرده و مراحل ثبت‌نام مانند تکمیل فرم‌ها و مصاحبه تخصصی را انجام نمی‌دهند. لازم است آستان قدس رضوی تمهیدات خاصی برای این چهره‌های برجسته حوزه شعر و ادب در نظر گیرد تا آنان در کوتاه‌ترین زمان ممکن بتوانند خدمت افتخاری خود را آغاز کنند. همچنین برای برگزاری برنامه‌های بهتر مانند تشکیل انجمن شعر بانوان رضوی نیاز به حمایت‌های بیشتر آستان قدس رضوی است که امیدوارم در آینده این امر نیز محقق شود.

آیا با دیگر کانون‌های خادم‌یاری شعر و ادب رضوی کشور نیز در تعامل هستید؟
تعامل خاصی با کانون‌های خادم‌یاری شعر و ادب استان‌های دیگر نداریم، اما پیگیر برنامه‌های برخی استان‌ها مانند کرمانشاه و یزد هستیم و در فواصل مختلف درباره امکان برگزاری برخی برنامه‌های آن استان‌ها در اصفهان و یا برعکس، صحبت‌هایی شده است.

چه برنامه‌هایی در راستای ارتقای شعر رضوی اصفهان در سال آینده دارید؟
کانون خادم‌یاری شعر و ادب اصفهان برنامه مدونی را تحت عنوان «بچه‌های شعر رضوی» به دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در این استان تقدیم کرده است. این برنامه با هدف شناسایی دانش‌آموزان دبیرستانی با استعداد در حوزه شعر، جذب آنان توسط این آستان مقدس و برگزاری برنامه‌های آموزشی برای این نوجوانان طرح‌ریزی شده است که در صورت موافقت، در سال 1398 اجرایی خواهد شد. برپایی شب شعر در مناسبت‌های ملی و مذهبی خاص از دیگر برنامه‌های سال آینده این کانون به شمار می‌رود. همچنین در تلاش هستیم یک مجموعه شعر رضوی از آثار تولیدی انجمن ادبی رضوی اصفهان در سال جاری با همکاری مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی تهیه و منتشر کنیم.

تهیه و تنظیم: آرزو مستأجر حقیقی 
 
محسن ناصحی- شاعر -انجمن ادبی رضوی-خادمیار 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.