شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

گُل‌گشتی در نمایشگاه «یادنامه سید غلامرضا موسوی خطاط» در نگارخانه رضوان مشهد؛

همسفر با برگ‌هایی از تاریخ خوش‌نویسی معاصر خراسان

دفتر خاطرات‌شان پُر بود از دقایق ماندگاری که با استاد سید غلامرضا موسوی خطاط سپری کرده بودند؛ از کلاس خوش‌نویسی حرم رضوی تا دبیرستان‌های مشهد. 
همسفر با برگ‌هایی از تاریخ خوش‌نویسی معاصر خراسان

همه مرید استاد بودند و به احترام یاد و نام او در یک بعد از ظهر بارانی خودشان را به نگارخانه رضوان رسانده بودند تا کنار هم به نظاره یادگاری‌های این خوش‌نویس برجسته بنشینند. تک‌تک حاضران از هنرمندان پیش‌کسوت تا اعضای خانواده استاد، از عشق، ایمان، اخلاص و فروتنی مثال‌نزدنی استاد سخن می‌گفتند و برگزاری یادنامه استاد سید غلامرضا موسوی خطاط را در شب ولادت پربرکت پیامبر اعظم(ص) و صادق آل محمد(ع) می‌ستودند.
یادنامه‌ای که در قالب برپایی نمایشگاهی خلاقانه به همت مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، نسل جوان امروز را با برگ‌هایی از خاطرات و تاریخ خوش‌نویسی معاصر خراسان آشنا می‌کند.

میراثی منحصربه‌فرد
سید غلامرضا موسوی خطاط در سال 1301 در خانواده‌ای مذهبی در عشق‌آباد فریمان دیده به جهان گشود و از سال 1314 با دیدن خطی خوش به خوش‌نویسی علاقه‌مند شد. سال 1316 به مشهد مهاجرت کرد و به دروس حوزوی روی آورد و ضمن تحصیل با شهید استاد مطهری آشنا شد. استاد سال‌های بعد از محضر استادانی چون علی منظوری، اعتضادی و سپس از محضر استاد سیدحسین میرخانی کسب فیض کرد و سال 1337 به استخدام آستان قدس رضوی درآمد و در بخش هنری کتابخانه مرکزی مشغول به کار شد.
مسعود موسوی، فرزند این استاد برجسته و از مدرسان انجمن خوش‌نویسان می‌گوید: «از آثار استادان خوش‌نویسان بزرگ ایران در کنار آثار پدرم و عکس‌های قدیمی کلاس‌های خوش‌نویسی مشهد در قالب مجموعه‌ای نگهداری می‌کنم. این آثار را به منظور گرامی‌داشت یاد پدرم که حدود 50 سال صادقانه برای خوش‌نویسی خراسان تلاش کرد و آشنایی هنردوستان با آن‌ها در اختیار نگارخانه رضوان گذاشتم». تشکیل کلاس‌های آموزش خوش‌نویسی طلاب دینی، مدارس آموزش و پرورش، فرزندان شهید، انجمن خوش‌نویسان و کلاس‌های آستان قدس رضوی که در مکان‌هایی مثل صحن عتیق، صحن جمهوری اسلامی و مدارس علمیه برگزار می‌شد، از جمله فعالیت‌های این استاد برجسته به‌شمار می‌رود.
او در تعلیم روشی خاص داشت و عمر خود را عاشقانه به تحقیق و آموزش گذراند. مسعود موسوی با اشاره بر اینکه هر فردی که دو خصلت اخلاص و عشق را با کارش درآمیزد، کارش اعتلا پیدا می‌کند، می‌افزاید: «بسیاری از اعضای خانواده به تشویق پدرم قدم در مسیر خوش‌نویسی گذاشتند چنانکه سید محمد موسوی نسب نوه این استاد نام‌دار از خوش‌نویسان برجسته کشور به‌شمار می‌رود».

از زیبایی تا پندآموزی
دور تا دور نگارخانه، مزین به تابلوهای خوش‌نویسی و یادگاری‌های استاد سیدغلامرضا موسوی و خطوط استادان بزرگ کشور مثل استاد سیدمحمد احصایی است که به رسم هدیه برای استاد موسوی نوشته شده است. در وسط سالن هم تصویری فروتنانه از استاد به‌ چشم می‌خورد. در این بین آثاری به خط زیبای استاد درباره صفات و ویژگی‌های خوش‌نویسان هر اهل هنری را مجذوب خود می‌کند؛ تابلوهایی مثل «خوش‌نویس خوب کسی است که شیوه کامیابی و آیین زندگی را با زبان الفاظ برای خوانندگان تشریح و راه فرار از بدبختی را به مردم بیاموزد» و «خوش‌‌نویس باید در تلقین احساسات و القای عواطف روحانی توانا باشد تا بتواند بازتاب‌های درونی مردم را هنگام مواجه شدن با صحنه‌های منحرف‌کننده از انحراف باز دارد». البته این دقت نظر استاد موسوی در انتخاب متن در تک تک تابلوهایش مشهود است و هر اثری در کنار زیبایی بصری آن، دربردارنده نکته‌ای تربیتی و پندآموز است. محمد تقی ابراهیمی‌نیا استاد پیشکسوت خوش‌نویسی و از شاگردان کلاس‌های خوش‌نویسی استاد موسوی در سال‌های 1348 تا 1350 بیان می‌کند: «استاد موسوی هم یک خوش‌نویس شاخص در خراسان بزرگ بودند و هم یک معلم اخلاق. او روحیات هنرجویان خود را در آموزش در نظر داشت و به هنرجویانی که از نظر اقتصادی امکان ادامه کلاس‌ها را نداشتند، کمک می‌کرد».

یادگاری‌های کاغذی
عکس‌های سیاه و سفید پشت ویترین، بازدیدکنندگان را به کلاس‌های خوش‌نویسی استاد سید حسین میرخانی در تابستان‌های گرم مشهد یا آزمون‌های خطاطی در دهه‌های گذشته می‌برد. بی‌تردید دیدن چهره‌ جوان غلامرضا موسوی و مصطفی مهدی‌زاده در عکس هنرجویان کلاس‌‌های خط، خاطرات بسیاری از هنرمندان حاضر در نمایشگاه را زنده می‌کند. در آن سوی ویترین، بریده نشریاتی تماشاگران را با خود همراه می‌کند که روایت‌گر بخش‌هایی از تاریخ خوش‌نویسی مشهد است و در آن‌ها با استادان خوش‌نویسی همچون غلامرضا موسوی و محمدتقی ابراهیمی‌‌نیا گفت‌‌وگو شده است. برگ‌هایی از مکاتبات و نامه‌های قدیمی انجمن خوش‌نویسان ایران، مشهد و همچنین نامه‌ها و مکاتبات سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف به استاد موسوی در نزدیکی این یادگاری‌های کاغذی در قاب تابلوهای روی دیوار خودنمایی می‌کند.
نامه‌هایی مثل اعلام فهرست قبول‌‌شدگان امتحان خوش‌نویسی در سال 1348، متن دعوت از هنرجویان برای حضور در مراسمی در سوگ استاد میرخانی در سال 1361 به خط استاد غلامرضا موسوی و یا نامه مدیرکل دفتر تحقیقات و برنامه‌ریزی درسی کشور در سال 1369 که از استاد موسوی تقاضا دارد با بررسی نخستین کتاب روش تدریس هنر اول راهنمایی کشور، تجربه‌های تخصصی خود را در اختیار این نهاد بگذارد. علی اکبر اسماعیلی قوچانی استاد پیش‌کسوت خوش‌نویسی می‌گوید: «برگزاری مراسم یادبود برای پیش‌کسوتان هنر خوش‌نویسی همچون زنده‌یاد استاد غلامرضا موسوی که از بنیان‌گذاران انجمن خوش‌نویسان در مشهد بود و بیشتر استادان خوش‌نویس از محضرش بهره بردند، کار ارزشمند و خوبی است».

الگوی آموزگاران امروز
حسین خیامی استاد پیش‌کسوت خوش‌نویسی، بین میهمانان دور و نزدیکی که برای شرکت در مراسم افتتاحیه نمایشگاه یادنامه استاد سید غلامرضا موسوی خطاط دور هم جمع شدند، از دوستی خود با این استاد فرهیخته و کلاس خوش‌نویسی صحن نو می‌گوید. استاد خیامی اضافه می‌کند: «خلوص نیت، تمرین مداوم، اشتیاق به یادگیری، تواضع، اخلاق خوش و عشق استاد موسوی به هنر خوش‌نویسی باید الگوی هر آموزگاری قرار گیرد. او با ترغیب هنرجویانش، به آنان انگیزه تلاش بیشتر می‌داد و به این هنر معنوی جذب‌شان می‌کرد». استاد سید غلامرضا موسوی خطاط در اثر ابتلا به بیماری سرطان ریه در آبان ماه 1380 دار فانی را وداع گفت و در صحن جمهوری اسلامی بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) به‌ خاک سپرده شد. این یادنامه تا پنج‌شنبه، هشتم آذر 1397، از ساعت 9 تا 13 و 16 تا 19، در نگارخانه رضوان مشهد واقع در خیابان کوهسنگی 17، پلاک 16، میزبان اهل هنر است.

گزارشگر: آرزو مستأجر حقیقی 
 
یادنامه غلامرضا موسوی خطاط-نگارخانه رضوان-مفاخر- خطاطی-هنر-فرهنگ 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.