شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

ترس به دلت راه نده، تو در امانی

گفت‌وگوی اختصاصی آستان نیوز با هنرمند مؤسسه آفرینش‌های هنری؛

می‌گوید آن‌چنان به جشنواره‌ها علاقه‌مند نیست. ولی از طرف دیگر، فیلم کوتاه برای دیده شدن، چاره‌ای جز جشنواره‌ای شدن ندارد. جمیل عامل‌صادقی، حالا در سن سی‌و‌چهار سالگی، آن‌قدر شناخته شده است که نام خودش و آثارش در جشنواره‌های متعدد، شنیده ‌شود. 
گفت‌وگوی اختصاصی آستان نیوز با هنرمند مؤسسه آفرینش‌های هنری؛

این کارگردان جوان که در کارنامه‌اش فیلم‌های زیادی با مضامین رضوی دارد، اخیرا برای اثری به سفارش مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی به نام «جایی برای آرامش»، در سومین دوره جشنواره ملی فیلم کوتاه سما، دیپلم افتخار گرفته است. همین موضوع بهانه‌ای شد برای اینکه با او به گفت‌وگو بنشینیم؛ درباره سینمای اخلاق‌گرا و دینی، نویسندگی و بالاخره علاقه بزرگش کارگردانی.

• جادوی سینما
از بچگی عاشق جادو بودم. به شدت درون‌گرا و رویاپرداز بودم و تمامی این‌ها راهش را برای من در سینما پیدا کرد. سال 78 در 17 سالگی، فعالیت هنری‌ام را با تئاتر شروع کردم. پس از آن جذب تدوین شدم و نزدیک به 3 سال است که به شکل حرفه‌ای درگیر تجربه فیلم‌سازی هستم. ولی ساخت اولین فیلمم، به سال 86 برمی‌گردد.
به دلیل اینکه جایی مشغول به کار بودم و امکان مرخصی نداشتم، کل فیلم را با دوربینی که از دوستم قرض گرفتم و در عرض چهار جمعه فیلم‌برداری کردم. موضوع اولین فیلمم به نگاه امروز من خیلی نزدیک است. قصه فیلم در مورد نگاه اشتباه ما آدم‌ها به زندگی بود و روایتی شاعرانه داشت.

• فیلمی از نسل احترام
فیلم «جایی برای آرامش» نگاهی شاعرانه در بستری عاشقانه به زیارت حضرت رضا(ع) دارد. فیلم در هوای منفی 14 درجه زمستان مشهد ضبط شد‌. هوایی سرد و استخوان‌سوز با عواملی گرم و دوست‌داشتنی. بهترین‌ها و حرفه‌ای‌ترین‌های سینما در این فیلم با من همکاری داشتند و به من اعتماد کردند. خدا را شکر نتیجه خوبی هم گرفتیم. ایده فیلم برمی‌گردد به دغدغه‌های شخصی من و ادای دِین به یک نسل‌.
نسلی که کمتر شبیه من و امثال من است‌. نسل احترام‌. نسلی که در زندگی روزمره پسوند آقا و خانم را یدک می‌کشد. نسلی که عشق برایش فراتر از یک واژه است. این فیلم به جز برگزیده شدن در بخش فیلم‌نامه سومین جشنواره ملی سما، رتبه‌های دیگری را هم کسب کرده است.
مانند: تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی، دیپلم افتخار بهترین بازیگر مرد، کاندید بهترین فیلم‌نامه، کاندید بهترین دست‌آورد هنری و فنی و کاندید بهترین بازیگر زن دهمین جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش، برگزیده نهمین جشنواره ملی فیلم پروین اعتصامی، دیپلم افتخار بهترین فیلم‌نامه جشنواره ملی فیلم کوتاه سما و کسب رتبه بهترین فیلم از جشنواره فیلم تابش اهواز.

• فیلم‌سازی درباره امام رئوف علیه‌السلام
یکی از دغدغه‌های اصلی من در فیلم‌سازی، اخلاق است‌. می‌توانم بگویم همیشه سعی کرده‌ام یک کارگردان اخلاق‌گرا باشم. اصولا معتقدم ما سینمای غیر اخلاقی نداریم و به هیچ‌عنوان نمی‌توان منکر تاثیر شگرف دین و اخلاق بر مخاطب شد.
اما از طرفی فیلم‌هایی با مضامین دینی، همیشه ترس افتادن در ورطه تکرار و کلیشه را دارند.  برای من که تجربه ساخت چند فیلم با مضامین رضوی را دارم، ساختن فیلمی که نام حضرت رضا علیه‌السلام را یدک بکشد بسیار دشوار است‌. امام رضا علیه‌السلام به رأفت و مهربانی شهره هستند و ایشان را امام رئوف می‌خوانند. این وجهه از شخصیت امام هشتم، به سینمای من نزدیک است.‌

• از روی اجبار می‌نویسم
اگر قرار بود بین نویسندگی و کارگردانی یکی را انتخاب کنم، قطعا انتخابم کارگردانی بود. چرا که کارهای جمعی را بیشتر می‌پسندم و تمرکز به مدت طولانی روی یک پروژه برایم طاقت‌فرسا است. همیشه از روی اجبار می‌نویسم‌.
چون خیلی سخت است نویسنده‌ای را پیدا کنی که نگاهش به تو نزدیک باشد. موقع فیلم‌نامه نوشتن، روند معمول برای من به این صورت است که قبل اینکه قصه مشخصی داشته باشم، شخصیت‌های فیلمم را می‌شناسم و معمولا از کسانی که اطرافم هستند الهام می‌گیرم. با شروع قصه، تصویر آدم‌های دوست‌داشتنی زندگی من توی ذهنم روشن و روشن‌تر می‌شوند‌. رفتارهایشان، نوع برخوردشان با مشکلات، کنش‌ها و واکنش‌های آن‌ها. انگار سال‌ها است با آن‌ها آشنا هستم.

• موتور محرکه قصه‌های من
در ایده‌پردازی برای فیلم‌هایم، وقتی تصمیم به ساخت فیلمی دارم ابتدا مضمون و محتوا را در مدیومی مشخص در نظر می‌گیرم. بعد از آن، رجوع می‌کنم به داشته‌های عاطفی که از کودکی همراه من است. یک خاطره، یک عکس، یک حس.
تمامی این‌ها داشته‌های من هستند برای شروع یک داستان و موتور محرک قصه‌ی جدیدم‌. مثل این روزها که روی فیلم‌نامه تازه‌ای با عنوان «مادربزرگ» کار می‌کنم که در مرحله اصلاح نهایی است و به امید خدا به زودی کلید می‌خورد. قصه فیلم در مورد خادم حرم امام رضا(ع) است که در زندگی شخصی دچار چالشی می‌شود.

• و آرام خواهی گرفت
به عنوان حرف آخر، می‌‌خواهم شعری را بگویم که مفهوم کل قصه‌ی فیلم «جایی برای آرامش» را دربردارد:
 آنچه از آسمان می‌بارد دانه‌های برف است. آواری اگر بود مال قبل بود فاط‌مه خانم.
هیچ کابوسی را به آن سوی این دیوار راه نیست. بگذار در تمامی خواب‌ها، تمام سقف‌های جهان فرو بریزد.
تو در امانی، ترس به دلت راه نده. لیوان چای‌ات را که بنوشم می‌رویم زیر همین سقف. و آرام خواهی گرفت از این کابوس‌های لعنتی فاطمه خانم. 
 
جمیل_عامل_صادقی ، کارگردان ، فیلم_کوتاه ، آستان_فرهنگ ، سازمان_فرهنگی_آستان_قدس_رضوی 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
ترس به دلت راه نده، تو در امانی
  • 1396/2/12 سه‌شنبه هنرمندی از دیار آستان فرهنگ؛ ترس به دلت راه نده، تو در امانی
    می‌گوید آن‌چنان به جشنواره‌ها علاقه‌مند نیست. ولی از طرف دیگر، فیلم کوتاه برای دیده شدن، چاره‌ای جز جشنواره‌ای شدن ندارد. جمیل عامل‌صادقی، حالا در سن سی‌وچهار سالگی، آن‌قدر شناخته شده است که نام خودش و آثارش در جشنواره‌های متعدد، شنیده ‌شود.
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.