ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir

۱۳۹۸/۰۲/۲۲ یکشنبه
فعالیت سی‌ویک کانون خادم‌یاری هنری رضوی در کشور
در گفت‌وگو با رئیس اداره برنامه‌های هنری مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی مطرح شد؛
خدمت به مردم در زیر پرچم بارگاه ملکوتی امام هشتم علیه‌السلام آرزوی شیرینی است که در دل پیر و جوان این مرز و بوم نهفته است.

بسیاری از ارادتمندان این امام همام به‌ واسطه تشکیل کانون‌های مختلف خادم‌یاری رضوی در گوشه و کنار کشور به این آرزو رسیده‌اند و در رشته تخصصی خود در شهر و دیارشان به این آستان مقدس خدمت می‌کنند. هنرمندان و شاعران ایران اسلامی نیز با عضویت در کانون‌های خادم‌یاری هنری و همچنین کانون‌های خادم‌یاری شعر و ادب به جمع این خادم‌یاران رضوی پیوسته‌اند و در جای‌جای این آب و خاک به صورت افتخاری به شیفتگان صحن و سرای حضرت دوست خدمت می‌کنند. در این مجال، پای سخن قاسم شاهد رئیس اداره برنامه‌های هنری مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی می‌نشینیم تا با فعالیت کانون‌های خادم‌یاری هنری رضوی که زیر نظر این مؤسسه فعالیت می‌کنند، بیشتر آشنا شویم.

فرصتی مغتنم برای هنرمندان
شکل‌گیری کانون‌های خادم‌یاری شعر و ادب و همچنین هنری در مراکز استان‌ها از ابتدای سال 1397 در راستای توسعه مفهوم خدمت، خادم و مخدوم، استفاده از ظرفیت‌های هنری هنرمندان و شاعران داوطلب خدمت در آستان قدس رضوی و حرم مطهر آغاز شد. رئیس اداره برنامه‌های هنری مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی می‌گوید: «این کانون‌های خادم‌یاری با رویکرد شناسایی شاعران و هنرمندان متعهد و ارادتمند به ساحت نورانی حضرات معصومین علیهم‌السلام به ویژه آستان ملکوتی حضرت رضا علیه‌السلام برای خدمت در مناطق محروم استان‌ها و همچنین توسعه و ترویج سیره و معارف رضوی به تدریج در کشورافتتاح شدند به طوری که در حال حاضر 31 کانون خادم‌یاری هنری زیر نظر این مؤسسه در استان‌های مختلف کشور فعالیت می‌کنند». کانون‌های خادم‌یاری هنری رضوی در رشته‌های گوناگون هنری مانند تذهیب، خوش‌نویسی، گرافیک، رسانه، نقاشی، سرود و... شکل گرفته است. قاسم شاهد با اشاره به اینکه تعداد خادم‌یاران هنری رضوی در پایان سال 1397 به 622 نفر رسید، می‌افزاید: «طرح خادم‌یاری مورد استقبال هنرمندان و شاعران قرار گرفته است. به طوری که در این طرح علاوه بر 31 کانون خادم‌یاری هنری، 31 کانون خادم‌یاری نیز به شعر و ادب اختصاص یافته است. این طرح فرصتی مغتنم برای حضور هنرمندان و شاعران به عنوان خادم حضرت رضا علیه‌السلام در جهت خدمت‌رسانی به حوزه فرهنگ و هنر کشور به شمار می‌آید».

بهره‌گیری از تخصص‌های مختلف
مدیریت و برنامه‌ریزی کانون‌های خادم‌یاری هنری رضوی توسط دبیرخانه ستادی خادم‌یاران هنری در مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی بر اساس سیاست‌ها و ضرورت‌های اجرای برنامه‌های هنری این آستان مقدس در استان‌ها صورت می‌گیرد. سپس این برنامه‌ها به مسئول کانون مربوطه در هر استان برای اجرا ابلاغ می‌شود. شاهد ابراز می‌کند: «علاقه‌مندان عضویت در این کانون‌ها علاوه بر داشتن تخصص در یکی از رشته‌های هنری، باید آمادگی ارائه تخصص خود را در رشته هنری مورد نیاز آستان قدس رضوی در استان مربوطه و مناطق محروم کشور داشته باشند». او در ادامه درباره وظایف خادم‌یاران هنری رضوی می‌گوید: «این خادم‌یاران برگزاری جلسات و کارگاه‌های آموزشی و تخصصی هنری را بر عهده دارند. همچنین آنان وظیفه تولید آثار هنری و آموزش آن به دوستداران رشته‌های هنری مبتنی بر سیاست‌ها و راهبردهای محتوایی و اجرایی آستان قدس رضوی و مسائل مورد نیاز منطقه و مخاطبین را انجام می‌دهند. این فعالیت‌ها در قالب برگزاری جلسات آموزشی و هم‌اندیشی در ستاد کانون تخصصی هنر رضوی صورت می‌گیرد». از برنامه‌های کانون‌های خادم‌یاری در طول سال گذشته می‌توان به اجرای کرسی کتابت خوش‌نویسی احادیث و قرآن کریم توسط خادم‌یاران خوش‌نویس در موزه قرآن حرم مطهر رضوی، دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی با مسئولین کانون‌های خادم‌یاری هنری و همچنین شعر و ادب در دهه کرامت، هماهنگی و اکران فیلم پویانمایی «در مسیر باران» در بیشتر استان‌های کشور، اجرای گروه‌های سرود در برخی از مراسم‌ نماز جمعه استان‌ها و برگزاری شب‌های شعر «ملکوت هشتم» در بعضی از استان‌ها به مناسبت ایام ولادت حضرت رضا علیه‌السلام و دهه کرامت اشاره کرد.

برگزاری برنامه‌های متنوع
برنامه‌هایی مانند برپایی کارگاه‌های تخصصی ششمین دو سالانه «تذهیب‌های قرآنی و طراحی نقوش اسلامی کاربردی» و ششمین جشنواره ملی عکس «خانه دوست»، برگزاری شب‌های شعر «رسم دعبل» و «ریحانه؛ به مناسبت ایام ولادت حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها» و جلسات انجمن‌های شعر رضوی و انجمن‌های شعر بانوان رضوی؛ «گوهرشاد» توسط کانون‌های خادم‌یاری هنری رضوی برخی استان‌های کشور به‌ویژه مراکز استان‌ها در سال 1397صورت گرفت. شاهد تصریح می‌کند: «دو کانون‌‌ هنری استان تهران و خوزستان، فعال‌ترین کانون‌های خادم‌یاری هنری رضوی کشور در سال گذشته است». کانون خادم‌یاری هنری استان تهران، بیشترین جذب خادم‌یاران هنری را داشت و برنامه‌های متنوعی شامل اجرای سرود انقلابی در برخی از نقاط و مساجد تهران، برپایی نمایشگاه عکس «زیارت» در دهه کرامت و نشست تخصصی خوش‌نویسی «احادیث رضوی»در دهه آخر صفر، هماهنگی و مشارکت در برگزاری نمایشگاه پوستر رضوی، طراحی 8 پوستر با موضوع رضوی و هماهنگی و اکران ویژه فیلم سینمایی پویانمایی در مسیر باران با حضور امین زندگانی بازیگر نقش اول آن را در سال 1397انجام داد. اقداماتی شامل پیگیری و اکران ویژه 800 نفره فیلم سینمایی مسیر باران، برگزاری جشنواره «امتداد»، برگزاری جشنواره طراحی پوستر «مدار چهل هجده» با مضامین چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و تقارن با ایام فاطمیه‌ (عدد چهل به عنوان چهلمین سال پیروزی انقلاب و هجده به عنوان سن حضرت زهرا سلا‌م‌الله‌علیها)، برپایی ایستگاه و غرفه صد متری نقاشی و طراحی ویژه کودکان در مسیر راهپیمایی سال‌روز پیروزی انقلاب اسلامی با ۷۰ نفر نیروو اجرای سرودهای فاخر توسط پنچ گروه سرود به مناسبت این راهپیمایی نیز توسط کانون خادم‌یاری هنری رضوی خوزستان در سال گذشته صورت گرفت. رئیس اداره برنامه‌های هنری مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی درباره برنامه‌های آینده کانون‌های خادم‌یاری هنری و شعر و ادب رضوی کشور می‌گوید: «معرفی طرح خادم‌یاری و جذب خادم‌یاران هنرمند در شهرستان‌ها، توسعه و فعال‌سازی کانون‌های خادم‌یاری رضوی در شهرستان‌ها، گسترش انجمن‌های شعر بانوان رضوی؛ گوهرشاد در استان‌ها، پیگیری و هماهنگی برگزاری نمایشگاه‌های آثار منتخب عکس و خوش‌نویسی در دهه کرامت و دهه آخر صفر، پیگیری و هماهنگی برای اجرای‌های پاتوقی مناسبتی گروه‌های سرود و شناسایی و معرفی طرح‌های قابل حمایت خادم‌یاران هنرمند،از مهم‌ترین برنامه‌های پیش‌روی این کانون‌های خادم‌یاری رضوی زیر نظر این مؤسسه در سال جاری است».
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید