شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

سرپرست گروه مطبوعات سازمان کتابخانه‌ها عنوان کرد؛

نگهداری چهارصد عنوان نشریه قرآن پژوهی در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی

سرپرست گروه مطبوعات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: بیش از چهارصد عنوان نشریه قرآن پژوهی در آرشیو مطبوعات کتابخانه آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود. 
نگهداری چهارصد عنوان نشریه قرآن پژوهی در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی

            به گزارش آستان فرهنگ به نقل از آستان نیوز، ابراهیم حافظی با بیان این مطلب گفت: آرشیو مطبوعات کتابخانه آستان قدس رضوی یکی از غنی‌ترین آرشیوهای مطبوعاتی ایران محسوب می‌شود که تاکنون حدود 400 عنوان نشریه قرآنی توسط این مرکز جذب شده است.
وی گفت: تاکنون منابع بسیاری درباره قرآن به چاپ رسیده و در بین نشریات ادواری نیز این موضوع جایگاه ویژه‌ای دارد که بر این اساس حجم بسیاری از نشریات دینی یا صرفاً به قرآن پرداخته‌اند یا بخشی از مقاله¬های خود را به این موضوع اختصاص داده‌اند.
حافظی این منابع اطلاعاتی را مورد استناد پژوهشگران در تحقیقاتشان دانست و ادامه داد: این نشریات که شامل نشریات عمومی، تخصصی و دانشجویی است در آرشیو مطبوعات در دسترس محققان قرار دارد.
وی مجله «البلاغ» را قدیمی‌ترین نشریه تخصصی قرآن پژوه که در آرشیو موجود است عنوان کرد که به زبان اردو به سال 1915 در کلکته هندوستان چاپ شده است.
سرپرست گروه مطبوعات سازمان کتابخانه¬ها، موزه¬ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی همچنین از بین نشریات فارسی زبان چاپ داخل کشور به مجله «صدای عدالت» به عنوان نخستین و قدیمی‌ترین مجله تخصصی قرآن‌پژوهی اشاره کرد که هاشم هاشم‌زاده هریسی در مؤسسه بنیاد علوم قرآن قم به سال 1364 چاپ کرده و در حال حاضر در آرشیو مطبوعات کتابخانه‌ها موجود است.
حافظی دومین نشریه قرآن پژوهی را «پیام قرآن» خواند و در خصوص آن گفت: این نشریه در سال 1372 منتشر شد ولی کمتر ازیک سال بعد پس از چاپ 5 شماره برای همیشه متوقف شد، اما انتشار این نشریه آغازی بر چاپ مستمر عناوین قرآنی در بین مطبوعات بود.
وی همچنین به مجلات باران چاپ شده درسال 73 و بشارت در سال 76 هجری شمسی به عنوان اولین نشریات قرآنی ویژه نوجوانان اشاره کرد.
حافظی همچنین به مطبوعات دانشجویی این آرشیو اشاره کرد و گفت: در آرشیو مطبوعات آستان قدس رضوی بیش از 140 عنوان نشریه دانشجویی وجود دارد که به موضوعات مختلف قرآنی توجه داشته‌اند.
وی در خصوص نشریات غیر فارسی این آرشیو گفت: 35 عنوان نشریه به زبان عربی دراین آرشیو وجود دارد که مجله «کنوز الفرقان» مربوط به سال 1368 قمری قدیمی‌ترین نشریه عرب زبان است که در مصر چاپ شده و نسخه‌هایی از آن موجود است.
همچنین 7 نشریه به زبان اردو موجود است که مجله «البلاغ» مربوط به سال 1915 چاپ کلکته هندوستان قدیمی‌ترین نشریه است.
وی در زمینه نشریات لاتین نیز به 3 عنوان نشریه موجود در آرشیو این مجموعه اشاره کرد و گفت: مجله "Journal of Quranic Studies" چاپ لندن مربوط به سال 1999 قدیمی ترین آنهاست.
این کارشناس مسئول افزود: چاپ مطبوعات قرآنی در دهه 90 بالاترین رشد انتشار را در ایران داشته است، بیش از 50 درصد نشریات موجود مربوط به این دهه است. در بین شهرهای ایران، تهران، قم و مشهد به ترتیب بیشترین نشریه قرآن پژوهی را چاپ کرده‌اند.
وی تصریح کرد: در حال حاضر بیش از 60 عنوان نشریه تخصصی قرآن پژوهی در کشور به صورت چاپی یا الکترونیکی منتشر می‌شوند که در تالار محققان مطبوعات کتابخانه آستان قدس در دسترس علاقمندان قرار دارد.
گفتنی است، گروه مطبوعات با جذب بیش از 32 هزار نشریه ادواری چاپ داخل و خارج از کشور و به بیش از 80 زبان مختلف یکی از غنی‌ترین آرشیوهای مطبوعاتی ایران محسوب می‌شود که آمادگی خدمات به محققان و پژوهشگران حوزه‌های مختلف را دارد.
این مرکز هر روزه به جز ایام تعطیل از ساعت 7 تا 19 به آدرس حرم مطهر دور برگردان طبرسی ساختمان بنیاد پژوهش‌ها اتاق 253 آماده پاسخگویی به پژوهشگران است. 
 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.