شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

محراب‌ های 830 ساله حرم رضوی در موزه آستان قدس

قدیمی‌ ترین محراب ‌های زرین ‌فام بارگاه رضوی به قدمت قرن هفتم هجری قمری در موزه آستان قدس رضوی در معرض نمایش است. 
محراب‌ های 830 ساله حرم رضوی در موزه آستان قدس

            به گزارش آستان علم و فرهنگ به نقل از آستان نیوز، رئیس گروه مطالعات و معرفی آثار موزه آستان قدس رضوی محراب را در بناهای اسلامی آشکارترین عنصر معماری عنوان کرد که سمت و سوی نماز خواندن را نشان می‌دهد.
 حشمت کفیلی با این توضیح به محراب های موجود در موزه مرکزی آستان قدس رضوی اشاره کرد و گفت: سه محراب با عناوین محراب پیش روی مبارک به ابعاد 220 در 273 سانتی متر، محراب پایین پای مبارک به ابعاد 180 در 228 سانتی متر و محراب بالای سر مبارک به ابعاد 124 در 204 سانتی متر در موزه تاریخ حرم به نمایش گذاشته شده است.
وی با اشاره به محراب کاشی زرین ‌فام که محراب پیش روی مبارک بوده است، گفت: این محراب، قبل از انتقال به موزه مرکزی، بر دیوار جنوب غربی روضه منوره و پیش روی حضرت امام رضا(ع) نصب بوده است.
کفیلی ادامه داد: این محراب، در سال 612 قمری به سفارش عبدالعزیز بن آدم قمی، توسط محمدبن ابی ‌طاهر کاشانی به صورت نیم‌ برجسته از کاشی زرین‌ فام ساخته شده و دارای سه طاق ‌نما و دو حاشیه در اطراف آن است.
رئیس گروه مطالعات و معرفی آثار موزه آستان قدس رضوی گفت: کاربرد گسترده و رایج کاشی زرین ‌فام در ایران به اواخر دوران سلجوقیان می رسد که اوج آن متعلق به دوره خوارزمشاهی و ایلخانی است.
گفتنی است این مجموعه ارزشمند در گنجینه «تاریخ حرم» موزه مرکزی آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر قرار دارد که در کنار آن آثار دیگری چون ضریح‌ های شیر و شکر(ملمع)، فولاد جوهری، کتیبه‌ های طلای حرم مطهر، درهای چوبی، درهای طلا و نقره، پنجره فولاد حرم مطهر، ظروف شستشو و ابریق‌ های مورد استفاده در کشیکخانه و دفاتر حرم مطهر، انوع زیارتنامه ‌ها، انواع وسایل روشنایی، قفل‌ ها و عکس‌ های تاریخی مربوط به اماکن متبرکه در معرض نمایش قرار گرفته است. 
 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.