شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

به همت سازمان کتابخانه ها موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی

8 دستاورد فرهنگی در پنجاه هشتمین سه شنبه های فرهنگی رونمایی شد

سازمان کتابخانه ها موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در پنجاه هشتمین برنامه سه شنبه های فرهنگی خود از 8 اثر و دستاورد فرهنگی این سازمان رونمایی کرد. 
8 دستاورد فرهنگی در پنجاه هشتمین سه شنبه های فرهنگی رونمایی شد

           به گزارش آستان علم و فرهنگ به نقل از آستان نیوز، بیست و نهمین جلد از فهارس نسخ خطی گنجینه رضوی با موضوع «کیمیا و صنعت» یکی از این آثار بود که با حضور رئیس سازمان علمی و فرهنگی، مدیر بهره وری موقوفات و مدیر بنیاد کرامت رضوی با همراهی رئیس سازمان کتابخانه ها موزه ها و مرکز اسناد مورد رونمایی قرار گرفت.
در این فهرست که سال ۱۳۹۸ به چاپ رسید ۸۰۰ نسخه خطی فارسی و عربی در موضوع کیمیا و صنعت معرفی شده است.
در خصوص این فهرست تمام قواعد فنی و استاندارد فهرست نویسی رعایت شده و اطلاعات آن در دو بخش کتاب شناسی و نسخه شناسی تهیه و آماده ارائه خدمات به پژوهشگران است.
این کتاب دارای سخن ناشر مقدمه و ۴۷۲ صفحه متن نمایه و تصاویر برخی نسخه‌های نفیس بوده که زیر نظر مرکز نسخ خطی آستان قدس رضوی تدوین و چاپ شده است.
رونمایی از فاز آزمایشی بازدید مجازی موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری و تالار استاد فرشچیان شامل نسخ خطی قرآنی و آثار مرتبط، اثار اهدایی مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) و آثار اهدایی استاد فرشچیان نیز دیگر دستاورد این سازمان در بخش کتابخانه دیجیتال بود که مورد رونمایی قرار گرفت.
همچنین در این برنامه فرهنگی، از پایگاه آرشیو دیجیتال نشریات با محوریت مطبوعات تولید شده در آستان قدس رضوی رونمایی به عمل آمد.
در این پایگاه، زمینه دسترسی مخاطب به نسخه دیجیتال عنوان از نشریات آستان قدس رضوی از قبیل آموزه های قرآنی، هفته نامه حرم، زائر، الهیات و حقوق پژوهشنامه خراسان بزرگ فراهم است.
افتتاح ۵ ایستگاه مطالعه نسخه‌های خطی دیجیتال در کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی به صورت آنلاین از دیگر دستاوردهای کتابخانه دیجیتال کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی بود که مورد رونمایی قرار گرفت.
در این 5 پایگاه بیش از 150 سامانه نرم افزاری، دو هزار پایگاه علمی بالغ بر یکصدمیلیون منبع دیجیتال، در فرهنگسرای آستان مبارک حضرت حسین بن موسی الکاظم، کتابخانه امام رضا(ع) محمد آباد، کتابخانه تخصصی امام رضا(ع)، پژوهش سرای فرزانگان و کتابخانه مسجد جوادالائمه در دسترس محققان و پژوهشگران قرار دارد.
رونمایی از پایگاه موضوعی کریمه اهل بیت حضرت معصومه(سلام الله علیها) با بیش از 500 منبع اطلاعاتی مشتمل بر کتاب خطی، چاپ سنگی، کتاب های چاپی، عکس، سند، بریده جراید در خصوص حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) از دیگر برنامه های این مراسم فرهنگی بود.
رونمایی از تمبر سه‌شنبه‌های فرهنگی حاوی ۱۶ قطعه با تصاویر نفیس موجود در گنجینه رضوی و رونمایی از 2 ایستگاه مطالعه نسخه های خطی آستان قدس رضوی با بیش از 38 هزار نسخه خطی دردانشگاه علوم اسلامی رضوی و مرکز فقهی امام محمد باقر(ع) از دیگر دستاوردهایی بود که در این برنامه از سه شنبه های فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت.
همچنین «صندوق پوش زربفت حاجی اسوار لاهیجی» قدیمی‌ترین صندوق پوش موجود در گنجینه رضوی که به تاریخ 952ق بافته شده است، اثر ویژه موزه فرش و منسوجات آستان قدس رضوی در این برنامه از سه شنبه های فرهنگی معرفی شد.
این اثر با توجه به تاریخ بافت آن، قدیمی‌ ترین صندوق پوش مرقد مطهر امام رضا(ع) است که در زمره دست بافته‏های نفیس دوره اسلامی در ایران و جهان، موجود در گنجینه رضوی محسوب می شود.
لازم به ذکر است در کنار برنامه های سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، از منشورات تولید شده در موسسات وابسته آستان قدس رضوی از جمله شرکت به نشر، بنیاد پژوهش های اسلامی، معاونت تبلیغات اسلامی و دانشگاه علوم اسلامی رضوی نیز رونمایی به عمل آمد. 
 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.