شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی:

«جشنواره هنر رضوان» زمینه‌ساز استفاده کاربردی از هنرهای حرم رضوی است

مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی گفت: «جشنواره هنر رضوان» زمینه‌ساز استفاده کاربردی از هنرهای حرم مطهر امام رضا(ع) برای طراحی محصولات سبک زندگی ایرانی اسلامی است. 
«جشنواره هنر رضوان» زمینه‌ساز استفاده کاربردی از هنرهای حرم رضوی است

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، محمدعلی چمی‌گو در نشست خبری نخستین جشنواره هنر رضوان ابراز کرد: با برگزاری این جشنواره در تلاش هستیم تا زمینه‌ای فراهم شود و هنرمندان بتوانند از هنرها و نمادهای موجود در صحن و سرای رضوی الهام گیرند و از آنها برای طراحی محصولات مختلف زندگی امروزی استفاده کنند.
وی ادامه داد: این جشنواره به منظور انسجام اقدامات گذشته و آغاز حرکت جدیدی در این حوزه با بهره‌گیری از ظرفیت هنرمندان ارادتمند به آقا علی بن موسی الرضا(ع) و نیروهای جوان محصل در دانشگاه‌های کشور طراحی شد.
رئیس ستاد جشنواره هنر رضوان با بیان اینکه نقوش و طراحی‌های بکار رفته در گوشه و کنار حرم مطهر رضوی در ایجاد آرامش زائران و مجاوران اثرگذار است، افزود: امیدواریم بتوانیم این نقوش را با همراهی هنرمندان فعال در این عرصه استخراج کنیم و از آنها در تزیین محصولات زندگی خود استفاده کنیم.
چمی‌گو به نگهداری نفایس هنری اقوام مختلف در موزه‌های آستان قدس رضوی اشاره کرد و گفت: مسلمانان به‌ویژه هنرمندان بهترین آثار هنری خود را به مجموعه آستان قدس رضوی تقدیم کرده یا برجسته‌ترین هنردست خود را در این آستان مقدس اجرا کرده‌اند که نمایش این آثار نفیس در مرجع شریف حضرت رضا(ع) موجب افتخار آنان است.
وی اضافه کرد: دبیرخانه جشنواره هنر رضوان با همکاری استادان دانشگاه‌های مختلف کشور در تلاش است تا بتواند نیروهای خلاق محصل در رشته‌های مرتبط با جشنواره در دانشگاه‌ها را با این جشنواره و اهداف آن آشنا کند.
لزوم توجه به هویت بسته‌بندی محصولات
مدیرعامل شرکت نان قدس رضوی نیز در این نشست با بیان اینکه بخش «در جست‌وجوی هویت» جشنواره هنر رضوان به طراحی آرایه برای تزیین بسته‌بندی برخی محصولات این شرکت اختصاص دارد، گفت: ارتباط تنگاتنگی بین هنرمندان طراح و فعالان عرصه صنعت کشور وجود ندارد و طرح‌ها هیچ‌گاه تجاری‌سازی نشده و رغبتی میان مصرف‌کنندگان نیز ایجاد نمی‌شود.
محمدصادق مروارید به عدم هویت منسجم محصولات پرسابقه تولید کشور و استفاده از الگوهای خارجی در طراحی بسته‌بندی آنها اشاره کرد و افزود: هرچند امروزه برخی هنرها مثل خط نستعلیق در طراحی پوشاک بکار رفته است، اما هنوز این محصولات مورد توجه عموم مردم قرار ندارد.
وی تصریح کرد: امیدوارم برگزاری جشنواره هنر رضوان به برطرف کردن این مشکلات کمک کند و آرایه‌های تزیینی محصولات در بخش‌های مختلف به گونه‌ای طراحی شود که مورد رغبت مردم جامعه قرار گیرد.
گفتنی است، نخستین جشنواره هنر رضوان به همت مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با همکاری شرکت نان قدس رضوی و کارگروه سوغات فرهنگی زائر برای آشنایی بیشتر هنرمندان با نمادهای موجود در تزیینات حرم مطهر رضوی و کاربردی کردن آنها در تزیین اسباب زندگی در سال 1398 برگزار می‌شود. فراخوان رسمی این جشنواره هفته آینده اعلام خواهد شد. 
 
«جشنواره هنر رضوان»-موسسه آفرینش های هنری-آستان قدس رضوی 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.